29
Kvě

Nábytek z masivu nebo z lamina?

Pořízení nového kuchyňského nábytku je nejen záležitostí vkusu a praktické funkčnosti, ale i peněz. Další hlediskem je materiál, který vydrží. Podívejme se, jak v porovnání obstojí kuchyň z laminátových desek a masivního dřeva.

NÁBYTEK Z LAMINA JE VARIABILNÍ VE VŠECH SMĚRECH

Lamino (dřevotřísková deska potažená fólií nebo dýhou) je nejpoužívanější materiál pro výrobu nábytku – kuchyní, ložnic, obývacích i dětských pokojů. Jeho největší výhodou je jeho snadná údržba a široká paleta dekorů od domácích druhů dřevin (dub, buk, borovice, bříza) přes vzácnější jako je mahagon, jasan či jilm až po teak či palisandr.

Další předností nábytku z lamina je barevná a tvarová stálost, vysoká tepelná odolnost, snadná údržba, odolnost proti opotřebení, vlhku a otěru.

Přesto má lamino jednu nevýhodu: tvrdý materiál umožňuje pouze hladký povrch bez možnosti frézování jakéhokoliv motivu. Na možnosti vytvořit moderní interiér to však nemá vliv.

A jedna velká výhoda nakonec. Když vás za pár let přestane barevná kuchyň bavit, můžete dvířka snadno vyměnit za jiný dekor.

NÁBYTEK Z MASIVU

Dřevo v interiéru ani nejkvalitnější imitace nikdy nenahradí. Přírodní materiál dodá místnosti tepla a útulnosti a vždy se dá sladit s nejrůznějšími styly.

Materiál z masivu lze jednoduše frézovat či upravovat do nejrůznějších tvarů a různě barevně upravovat. Dřevo lze mořit v širokém spektru přírodních odstínů s matovým či lesklým povrchem. Oblíbené rustikální kuchyně zaujmou především množstvím zdobných prvků, obloučky a vlnkami, podvěsnými klasickými skleněnými kořenkami a vitrážemi. Zajímavými prvky, který tento styl kuchyní rád používá jsou mřížkované výplně dvířek, světelné rampy a zábradlíčka. Spojení přírodního materiálu, nápaditá sestava prvků a barevné doplňky zajistí ojedinělý výsledný efekt kuchyňské sestavy z masivního dřeva.

Tolik obdivovaný masiv má vedle poměrně vysoké ceny jednu zásadní chybu – dřevo je náchylnější k poškrábání, což je jistá nevýhoda, ale jak přirozeně stárne, získává krásnou patinu..

Nábytek z masivu se doporučuje udržovat používáním speciálních vosků a dalších přípravků určených na přírodní dřevo, které jsou běžně dostupné na trhu.

 

Co je tedy lepší? Zvolit nábytek z lamina nebo masivu? Na to není jednoduchá odpověď. Především záleží na vkusu každého z nás. Obecně lze ale říci, že pokud chci nábytek bílý, černý, červený (či jiný pastelový odstín barvy) v lesku nebo matu nemá cenu zvolit masiv – protože krásnou strukturu dřeva byste překryli barvou.

Naopak pokud máte-li rádi přírodní materiály a přirozenou kresbu dřeva, rozhodně berte masiv.

V neposlední řadě je to otázka i peněz. Nábytek z masivu je přibližně o 1/3 až 1/2 dražší (záleží na zvoleném dřevě). V neposlední řadě je nutné připočítat i vyšší náklady na údržbu nábytku z masivu.

 

Rádi Vám nezávazně poradíme v rozhodování – stačí nás kontaktovat nebo nás navštívit osobně.